ekc yapı site loader
Mobil Hızlı Ara: 0532 440 30 40

Payanda Nedir

Payandaların sadece hoş görüntü için kullanıldığı düşünülse de binaların sağlamlığını sağlamak için büyük bir görev üstlenmektedir. Payanda inşaat sektöründe temel sağlamlık esaslarındandır. Payanda nedir? sorusunun tam cevabı ise bir duvarın tutulması amacı ile kullanılan destek demektir. İnşaat alanında bulunan temel sağlamlığı sağlamak için kullanılan destek elemanlardan biri payandalardır. Farklı çeşitleri ile kullanılan yapıda hoş ve şık bir görünüm de vermektedir. Payandalar geçmiş zamanlardan günümüze kadar birçok turistlik yapımızda kullanılmış olup onlara hem şıklık hem de sağlamlık katmıştır.

Balkon altı tercih edilen estetik görüntü sunan bu hizmeti yıllardır bina estetiğine özen göstererek uygulamaktayız. Payanda modelleri ve çeşitlerini görmek için EKC YAPI'yı arayabilirsiniz.

Payanda Modelleri

Payandaların ne yazık ki geniş bir model aralığı yoktur. Payandalar çok eski zamanlardan beri farklı türlerde yapılar için kullanılmaktadır. Kullanılan payandalar aynı zamanda dekoratif amaçta da kullanılmaktadır. Payanda modelleri şu şekildedir:

Uçan Payanda

Mimari eserler de kullanılmak için kubbe ağırlığını ve çatı ağırlığını ana hedefe değil duvarlara transfer etmek için kullanılan payanda modelidir. Genellikle farklı mimarı yapıları süslemeye dayanmaktadır. Devrilmeyi de engellemek için kullanılmaktadır. Bu sayede ağırlık dışarı doğru verilmiş olur ve ağırlığın yönü de aşağıya çekilmiş olur. Ayasofya gibi mimari yapılarda uçan payanda modelleri görülmektedir. Gotik yapılarda daha çok kullanılan uçan payandalara kiliselerde oldukça rastlanmaktadır. 

Cumba Payandası

Ahşap yöntemi ile yapılmış evlerde, eski mimarilerde ve birçok yörede sık kullanılan bu payanda modeli zemin kat üzerinde bulunan dışarı çıkmış bölmeyi alttan desteklemek amacıyla kullanılır. Çatılarda saçak çıkması ya da konsol çıkması gibi kısımların yükünün taşınması amacı ile çapraz bir şekilde montajlanmakta olan yapı elemanlarıdır. İçerisinde payanda söve bulunmaktadır bu yüzden de hafif malzemelerdir. Bu sebeple de herhangi bir ağırlığa sebep olmazlar.

Dekoratif Payanda Modelleri Nelerdir?

Cumba payandasının birçok dekoratif modelleri bulunmaktadır. Dekoratif bayandalar her mimari yapı çeşidine uygun şekilde kullanılmaktadır. Günümüze kadar ulaşan eski ve sağlam evlerde dekoratif payandalar hem evlerin sağlam kalmasını hem de evlerin şık gözükmesine neden olmuştur. Dekoratif payanda modelleri nelerdir? sorusunun cevabı olarak zarif kıvrımlı cumba payandası, ajurlu ahşap cumba payandası modelleri bulunmakta olduğu gibi taş cumba payandası modelleri de bulunmaktadır.

“Isı Yalıtımı Ülke Kazanımı” mottosu ile hizmet veren EKC YAPI bölgesinin lider ısı yalıtım mantolama firmalarından biridir. Dekoratif hizmetlerimizden payanda konusunda destek almak istiyorsanız bize ulaşın. Bizlere ulaşmak için 0216 383 85 08 ve 0532 440 30 40 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Dilerseniz info@ekcyapi.net adresine mail atarak bizlere destek talebi açabilir ya da merak ettiğiniz konuda bilgi alabilirsiniz. Isı yalıtım ve mantolama firmaları arasında lider olmak bizlere gurur vermektedir. Payanda uygulama hizmeti almak için hemen bize ulaşın. Payanda direkleri, payanda modeller, payanda restorasyonu için sizlere en iyiyi sunmak için buradayız.


İLETİŞİM

Copyright © 2015 EKC Yapı

Altayçeşme mh. Palmiye Sok. No:8/B MALTEPE/İSTANBUL